Feature - Regional Swimming Team win 26 medals at the Geneva International Challenge

Female  Male  
Lucy Bean (Guildford)Lucy BeanKieran Bird (Bicester)
Hannah Burvill (Woking)HannahRory Burdin (Staines)
Constance Dean (Maidenhead)Connie DeanJoseph Clark (Guildford) James Clark
Isobel Jones (City of Milton Keynes)Isobel JonesThomas Flaherty (City of Milton Keynes)Thomas F
Millicent Routledge (Bracknell and Wokingham)MIlly RoutledgeJames McFadzen (Wycombe District)James McFazden
Nicole Ryan (Wycombe District) Nicole RyanDavid Murphy (Oxford)david_sheffield_1
Zara Ryan (Newbury)Zara RyanMax Murphy (City of Milton Keynes) Max Murphy
Imogen Smith (Rushmoor)Imogen head and shouldersDominic Polling (Brighton)Dominic
Alicia Wilson (Guildford)Sophie WilsonThomas Thornley (Bicester)Tom Thornley
Sophia Wilson (Guildford) Alicia WilsonFabien Whitbread (Oxford) Fabian
Team ManagersCoaches
John Rowley/ Liz RowleyAmanda Booth (Oxford), Vince Ayling (Woking)

South East Region sent a mixed team of 19 swimmers to compete at the Challenge International Meet in Geneva at the end of January.

The South East team, which was selected on the strength of performances in the SER Winter Championships, was drawn clubs from across the Region and ranged in ages from 14yrs to 23yrs.

The purpose of the trip was to provide talented athletes with the opportunity to compete in an offshore competition and provide much needed experience.

Returning with a medal haul of 6 golds, 10 silver and 10 bronze medals from 3 days of competition the team demonstrated that they were far from overawed by the experience.

The prestigious event is in its 50th year and attracted swimmers from across Europe and beyond including well-known swimming celebrities like Hungarian Laslo Cheh and American Katie Ziegler.

Live results can be found on this link ;

http://www.gn1885.ch/cig-2016

Day 1 in Geneva was full of success for the regional team. The first gold medal came from David Murphy in the junior 200m Breaststroke.

David Murphy - gold

Silver medals were won by;

Connie Dean (50m Breaststoke),  Rory Burdin (Junior 100m front crawl), Isobel Jones (200m Backstroke), Max Murphy (1500m front crawl),

Bronze medals were won by:

Hannah Burvill (400m frontcrawl), Kieran Bird (Junior 100m fly), Connie Dean (200m IM)

Day 2 in Geneva saw more fantastic swims with 11 medals being won by the team.

400m IM

Gold medals were won by:

Millicent Routledge (Junior 100m Free), Connie Dean (200m Breast), James McFadzen (Junior 200m IM), Isobel Jones (800m Free)

Silver medals were won by:

Dominic Polling (200m IM), Connie Dean (400 IM), James McFadzen (Junior 200m Back)

Bronze Medals were won by:

Max Murphy (400m Free), Hannah Burvill (100m Free and 50m fly), Sophia Wilson (400m IM)

Day 3 in Geneva saw the team win another 7 medals

Gold was won by Kieran Bird in the Junior 200m fly

Silvers medals were won by:

Millicent Routledge (Junior 200m free), Connie Dean (100m Breast), Sophia Wilson (Junior 200m Fly)

Bronze medals were won by:

Hannah Burvill (200m Free), Kieran Bird (Junior 200m Free), James McFadzen (Junior 200m Back)

David Murphy also won the top Junior boy award by achieving the highest Fina point score for his time in the 200m breaststroke.

Selection Criteria

  1. Winners of individual Olympic Events at the ASA South East Region Winter Championships 2015 will be selected:
    • 100, 200 backstroke;
    • 100, 200 breaststroke:
    • 100, 200 butterfly;
    • 200, 400 IM;
    • 50, 100, 200, 400, 800/1500 freestyle.
  2. Further selections, if required, will be made by the Coaches Forum.
  3. Swimmers placed below third will not be considered.
  4. Swimmers must be in full-time training with a club in the South East Region.
IOS